Bináris

A binaris.txt szöveges állományban binárisan kódolt (kettes számrendszerben megadott) egy byte-os egész számokat tárolunk, legfeljebb 200 darabot. A számokat egy mérőberendezés szolgáltatja, így lehetnek közöttük hibás adatok is. A számok első hét jegye az értékes jegy, a nyolcadik az úgynevezett paritásbit. Ennek értéke attól függ, hogy hány egyes van az eső 7 bit között. Páratlan számú egyes esetén 1, páros számú esetén 0 az értéke.
Példa
0100110 paritásbit : 1 a bináris szám 01001101
0101110 paritásbit : 0 a bináris szám 01011100

A paritásbitet hibaellenőrzésre használjuk, vagyis ha a bináris számban szereplő egyesek száma páratlan, akkor a mérési eredmény hibás.

Írjon programot binaris néven, mely az adatok beolvasása után válaszol az alábbi kérdésekre. Ha a programnak bemenő adatra van szüksége a binaris.txt állományban tárolt adatokon kívül, azt a standard bemenetről (billentyűzet) kérje be. A feladatok megoldásait (ahol ez külön nincs jelezve) a standard kimenetre (képernyő) írja ki a program, jelezve a feladat sorszámát is, szöveges formában, például: "3. feladat: A beolvasott számok száma … db.".

Feladatok:

  1. Kérjen be a egy 8 bites bináris számot, és állapítsa meg, hogy az hibátlan, vagy hibás mérési eredménynek fele-e meg! Írja a képernyőre, hogy "Megfelelő", ellenkező esetben, hogy "Nem megfelelő".
  2. Olvasson be egy 7 bites bináris számot, és írja ki a képernyőre a szám decimális (tízes számrendszerben megadott) alakját!
  3. Olvassa be az adatokat a binaris.txt állományból, és írja ki a képernyőre a darabszámukat, valamint hogy hány helyes mérési eredmény szerepel az adatsorban!
  4. Határozza meg, hogy mennyi az egyes számok decimális alakja! A paritásbittel ne számoljon!
  5. Határozza meg a legkisebb és a legnagyobb mérési eredményt és a minta terjedelmét! Csak a helyes mérési eredményekkel számoljon!
  6. Adja meg, hogy az egyes (helyes) mérési eredmények hányszor szerepelnek az adatsorban! A darabszámokat az eredmenyek.txt szöveges állományba írja ki, nagyság szerint növekvő sorrendben. Az állományban egy sorban a mérési eredmény decimális értéke, majd ettől szóközzel elválasztva a darabszáma szerepeljen. Csak olyan adatokat jelenítsen meg, amelyek ténylegesen szerepeltek a mérési eredmények között!
  7. Adja meg, hogy a mérési eredmények hány százaléka volt hibás!
  8. Adja meg a mérési eredmények átlagát és szórását!
  9. Adja meg, hogy melyik mérési eredmény szerepelt a legtöbbször!

Forrás