Posta

Egy vállalat belső küldeményeinek kézbesítését külön személyzet végzi. Sok esetben többször is meg kell kísérelni egy küldemény kézbesítését, sőt előfordulhat az is, hogy nem jut el a címzetthez. Az alábbi adatbázis a vállalat belső levelezésének adatait tartalmazza a következő adattáblák felhasználásával:

dolgozo
dazonosito A dolgozó azonosítója (szám, kulcs)
dnev A dolgozó neve (szöveg)
osztaly A dolgozó munkahelye a vállalaton belül (szöveg)
kuldemeny
kazonosito A küldemény azonosítója (szám, kulcs)
fazonosito A feladó azonosítója (szám)
cargyazonosito A címzett azonosítója (szám)
fdatum A feladás dátuma (dátum)
atvette A címzett átvette-e a küldeményt (logikai)
kezbesites
pazonosito A küldemény kézbesítési próbálkozásának azonosítója (szám, kulcs)
kazonosito A küldemény azonosítója (szám)
proba A kézbesítési próbálkozás dátuma (dátum)

Ha a címzett átvette a küldeményt, akkor ennek időpontja az utolsó kézbesítési időpont.
Adatbázis-kezelő program segítségével oldja meg a következő feladatokat:

  1. Hozzon létre posta néven adatbázist! Importálja a dolgozo.txt, kuldemeny.txt, kezbesites.txt fájlokat! Alakítsa ki a megfelelő mezőneveket, típusokat és kulcsokat! A txt állományok tabulátorral tagoltak. Ne vegyen fel új mezőt importáláskor!
  2. Sorolja fel lekérdezés segítségével a küldemények azonosítóját és az első valamint az utolsó kézbesítési próbálkozás időpontját! (A)
  3. Kik voltak azok, akik saját maguknak küldtek levelet? Jelenítse meg nevüket és osztályukat! (B)
  4. Kinek a leveleit kézbesítették 2005-ben? Adja meg a feladó és címzett nevét és osztályát, a feladó osztályának növekvő sorrendjében! (C)
  5. Egy levél elveszett. Annyit tudunk róla, hogy Csilla keresztnevű írta a tervezés osztályról Erdei Theodornak. Mikor próbálták meg utoljára kézbesíteni? (D)
  6. Adja meg a feladó osztálya szerint csoportosítva, hogy hány levelet sikerült kézbesíteni! (E)
  7. Készítsen statisztika néven új táblát, melyben a küldemény azonosítója mellett megadja, hogy sikerült-e a kézbesítés és hányszor próbálkoztak vele! (F)
  8. Az újonnan létrehozott tábla segítségével adja meg, hogy az egyes címzetteknek hányszor próbáltak meg küldeményt kézbesíteni! Jelenítse meg a dolgozó nevét és a neki szóló küldemények kézbesítési próbálkozásainak összegét! (G)
  9. Készítsen a dolgozó és a küldemény tábla felhasználásával jelentést, melyben osztály és dolgozó szerint csoportosítva tünteti fel a dolgozó küldeményeinek feladási dátumát és azt, hogy átvették-e! (H)