Eurovíziós Dalfesztivál

Az Eurovíziós Dalfesztivált 1956 óta minden évben megrendezik. Az első, lényegében kísérleti évet követően minden jelentkező ország pontosan egy dalt nevezhetett a versenyre. A jelentkezők számának növekedése miatt az utóbbi években két elődöntőt követően alakul ki a döntő mezőnye.

  1. Készítsen adatbázist eurovizio néven! A mellékelt három – tabulátorokkal tagolt, UTF-8 kódolású – szöveges állományt (dal.txt, verseny.txt, nyelv.txt) importálja az adatbázisba a fájlnévvel azonos néven (dal, verseny, nyelv)! Az állomány első sora a mezőneveket tartalmazza. A létrehozás során állítsa be a megfelelő típusokat, alakítsa ki a kulcsokat és vegye fel a hiányzó mezőket!
    Táblák:
    dal (id, ev, sorrend, orszag, nyelv, eloado, eredeti, magyar, helyezes, pontszam)
    id A dal azonosítója (számláló), kulcs
    ev A verseny éve (szám)
    sorrend Megadja, hogy a dal az adott év döntőjében hányadikként hangzott el (szám)
    orszag A dalt benevező ország neve (szöveg)
    nyelv A dal nyelve (szöveg), ha többnyelvű, akkor a nyelvek vesszővel és szóközzel elválasztva szerepelnek
    eloado Az előadó személy(ek) vagy együttes neve (szöveg), az előadót azonosítja
    eredeti A dal hivatalos címe (szöveg)
    magyar A dal magyar címe, ha létezik (szöveg)
    helyezes A dal döntőbeli helyezése (szám) (1969-ben 4 dalt holtversenyben 1. helyezettnek hirdettek ki)
    pontszam A dal által elért döntőbeli pontszám (szám)
    verseny (ev, datum, varos, orszag, induloszam)
    ev A verseny rendezésének éve (szám), kulcs
    datum A verseny döntőjének dátuma (dátum)
    varos A versenyt rendező város (szöveg)
    orszag A versenyt rendező ország (szöveg)
    induloszam A versenybe benevezett dalok száma (szám)
    nyelv (id, orszag, nyelv)
    id A nyelv azonosítója (számláló), kulcs
    orszag Az ország neve, ahol az adott nyelv hivatalos nyelv (szöveg). Néhány országnak több hivatalos nyelve is van.
    nyelv A nyelv megnevezése (szöveg)

    A következő feladatok megoldásánál a lekérdezéseket és jelentést a zárójelben olvasható néven mentse! Ügyeljen arra, hogy a megoldásban pontosan a kívánt mezők szerepeljenek!

  2. Készítsen lekérdezést, amely időrendben listázza azon dalok eredeti címét, amelyet a rendező ország nevezett be! Jelenítse meg az évet, a nevező országot és a dal eredeti címét! (2rendezo)
  3. A döntő előtt sorsolással állapítják meg a bemutatás sorrendjét. Egyes előadók nagy jelentőséget tulajdonítanak ennek, mert az eddigiekben voltak sorszámok, amelyekkel gyakran nyertek, másokkal pedig soha. Készítsen lekérdezést, amely megadja azokat a bemutatási sorszámokat, amelyekkel legalább ötször nyertek a verseny történetében! (3sorszam)
  4. A Benelux (Belgium, Hollandia, Luxemburg) államok mindegyike szerepelt már 1957-ben is, azonban voltak olyan évek, amikor egyikük sem nevezett. Készítsen lekérdezést, amely megadja, hogy mely években indult mindhárom ország! (4benelux)
  5. Aránylag hamar kialakult az az íratlan szabály, hogy a nyertes dalt nevező országban rendezik a következő évi versenyt. Készítsen lekérdezést, amely megadja, hogy mely győztes ország nem volt rendező a győzelmét követő évben! Jelenítse meg az ország nevét és a győzelem évét! (5nemrendezett)
  6. Az indulók angolul vagy a nevező ország hivatalos nyelvén énekelhetnek. Készítsen lekérdezéssel listát azon egynyelvű dalokról, amelyeknél ezt a szabályt nem tartották be! A listában a nevező ország, a dal nyelve és a dal eredeti címe jelenjen meg! (6nemhivatalos)
  7. A verseny időpontja annak több mint 50 éves története alatt gyakran „vándorolt” a tavaszi hónapok között, azonban sok éve májusban rendezik. Készítsen lekérdezést, amely megadja, hogy melyik évtől rendezik mindig májusban a verseny döntőjét! Csak az évet adja meg! (7majus)
  8. Készítsen jelentést a dobogós helyezést elért dalokról! A dalok évek szerinti csoportosításban, a sorok és oszlopok sorrendje, valamint a tartalom szempontjából az alábbi mintának megfelelően jelenjenek meg! A jelentést egyező nevű lekérdezéssel vagy ideiglenes táblával készítse elő! (8dobogos)