Számok
A következőkben pozitív egész számok számelméleti tulajdonságait fogjuk vizsgálni. A feladat megoldásához hozzon létre egy szamok nevű munkafüzetet, melyet a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában mentsen el!
- A megadott mintának megfelelően alakítsa ki a szamok munkafüzetben a következő táblázatot! Érje el, hogy a B2 és C2 cellákba csak 2 és 100 közötti egész számokat lehessen beírni! A B és a C oszlop többi cellájában lévő értékeket később képletekkel határozza meg! A B2 és C2 cellákba írjon egy-egy tetszőleges, megfelelő számot!
- A feladatok megoldásához hozzon létre az A20:C119 tartományban egy segédtáblázatot! A segédtáblázat első oszlopát töltse fel számokkal 1-100-ig! A segédtáblázat második és harmadik oszlopában a B2 és C2-nek az első oszlopbeli számokkal való osztási maradékát számítsa ki! Amennyiben ezt nem tudja megtenni, töltse fel az oszlopok első 10 sorát állandó értékekkel!
- A B3:C3 tartományban számítsa ki egyetlen képlettel a két szám valódi osztóinak számát! Egy szám valódi osztói között l és önmaga nem szerepelhet.
- A B4:C4 tartományban számítsa ki a két szám osztóinak összegét (nem csak a valódiakét!)
- Az 5. sorban döntse el a két számról, hogy prímszámok-e! A prímszámoknak csak egy és önmaguk az osztói.
- Döntse el a számokról, hogy tökéletesek-e! Egy szám akkor tökéletes, ha önmagánál kisebb osztóinak összege megegyezik magával a számmal.
- A táblázat 8. sorában határozza meg a két szám legnagyobb közös osztóját! A megoldáshoz használhat további segédcellákat is.
- Az alatta lévő sorban határozza meg a két szám legkisebb közös többszörösét!