1. Latinovits

Latinovits Zoltán korának színészóriása volt. Bár nem mindig engedték tehetségéhez méltó helyen játszani, mégis kitörölhetetlen nyomot hagyott az utókorra. Színpadon már nem találkozhatunk vele, de számtalan filmjét láthatjuk a televíziókban vagy érhetjük el videomegosztókon. Ebben a feladatban a Latinovits Zoltánra emlékező dokumentumot és egy filmjét bemutató lapot kell elkészítenie az alábbi leírás és minta alapján. Munkájához használja fel az lz.txt és lz_film.txt UTF-8 kódolású szövegállományt, amelyek közül az utóbbi tabulátorokkal tagolt, valamint a latinovits.jpg és az isten_hozta.jpg képállományt!

  1. Hozza létre szövegszerkesztő program segítségével a latinovits és a film állományokat a program alapértelmezett formátumában a források felhasználásával! A dokumentumokban ne legyenek felesleges szóközök és üres bekezdések!
    A latinovits dokumentumot a minta és az alábbi leírás alapján készítse el az lz.txt állomány felhasználásával!
    A dokumentum elkészítése során az alsó és a felső margók méretét, a betűtípust, a szövegben alkalmazott térközt és sorközt – ahol a feladat mást nem kér – úgy válassza meg, hogy a dokumentum ne legyen hosszabb 4 oldalnál!
  2. Legyen a dokumentum álló tájolású és A4-es lapméretű! A szövegtükör szélességét állítsa 14 cm-re úgy, hogy a bal oldali margó 1 cm-rel legyen szélesebb a jobb margónál! Az alsó és a felső margó mérete egyezzen meg!
  3. Az oldalszámokat – a mintának megfelelően – az összes oldalon azonos helyre készítse el!
  4. A forrásban található * karaktereket cserélje gondolatjelre!
  5. A dokumentumban mindenhol ugyanazt a talpas betűtípust használja! A szöveg 24, 14 és 12 pontos méretű karakterekkel jelenjen meg! A negyedik oldalon a filmeket 11 pontos karakterekkel készítse el!
  6. Ebben a dokumentumban – a szürke hátterű bekezdéseket kivéve – a következőképpen végezze el a formázást! Az azonos szerepű bekezdéseknél pontosan egyező beállításokat használjon! A leírásban nem szereplő jellemzőket olvassa le a mintáról!
    1. A három cím esetén biztosítsa, hogy mindegyik új oldalra kerüljön!
    2. A születési és halálozási adatok előtt és után használjon 18 pontos térközt! Alkalmazzon félkövér betűstílust!
    3. "Az összeférhetetlen" cím után található visszaemlékezés bekezdéseinél – és kizárólag ott – használjon első soros behúzást!
    4. A visszaemlékezés bekezdései közé állítson be térközt!
    5. A visszaemlékezés végén a szerző és a hivatkozás legyen jobbra zárt!
    6. A negyedik oldalon a táblázatos elrendezést 7 és 14 cm-hez beállított tabulátorpozíciók segítségével alakítsa ki a mintának megfelelően!
  7. Az első oldalon a színész képét szövegtükör szélességűre nagyítva helyezze el!
  8. A szürke hátterű bekezdésekben az idézeteket dőlten formázza! Az igazítást és a térközöket a minta alapján állítsa be! A vers teljes szövege egy bekezdésbe kerüljön!
  9. A negyedik oldalon az lz_film.txt állományban szereplő film sorát karakterformázással emelje ki!
  10. A leírásban nem szereplő formázásokat a minta alapján végezze el! A film dokumentumot a mintának megfelelő módon az alábbi leírás alapján készítse el az lz_film.txt állomány felhasználásával! A minta egy másik Latinovits-film adatait tartalmazza.
  11. Legyen a dokumentum A5-ös lapméretű!
  12. A filmnek csak azon adatait használja fel, amelyek a mintaként megadott film esetén is szerepelnek!
  13. A dokumentumban mindenhol ugyanazt a talp nélküli betűtípust használja! A filmcím sora 14 pontos méretben jelenjen meg, a többi szöveg 12 pont méretű legyen!
  14. A filmcím és a leírás sora alatt készítsen egy táblázatot a következő jellemzőkkel:
    1. legyen 2-soros, 2-oszlopos, szövegtükör szélességű,
    2. szegély nélküli,
    3. az első oszlop szélessége legyen 6 cm,
    4. a második sor cellái legyenek egyesítettek,
    5. az egyesített cella alsó és felső margója legyen 0,4 cm!
  15. Az első cellába beszúrt kép legyen 5 cm széles, és igazítsa vízszintesen középre!
  16. A táblázat tartalmát és formáját a minta alapján alakítsa ki!

Minta
A film dokumentum (a külső szegély a lap szélét jelöli)

Minta a Latinovits feladathoz:
A latinovits dokumentum (az első képen az első oldal teljes egészében látható, a szegély a lap szélét jelöli. A többi kép egy-egy lényeges részletet mutat, sorrendben: a 2. oldal teteje, a 3. oldal alja, a 4. oldal teteje):



2. Gitár

A gitár a legkedveltebb hangszerek egyike. Története egészen a XV. századig nyúlik vissza, bár mai formáját csak a XIX. században érte el. A feladata, hogy a gitárról egy bevezető előadást készítsen prezentációs formában. A prezentáció szövegét a gitarforras.txt fájlban találja. A prezentációhoz felhasználható képek az akusztikus.png, a klasszikus.png, az elektro-akusztikus.png, az elektromos.png, a gitarhelyett.png és a gitar_alap.png.

  1. A prezentáció háttere egy sematikus gitár rajz lesz, amit el kell készítenie. A gitar_alap.png állomány és a minta segítségével készítse el a gitar.png képet! A kép elkészítéséhez használjon görbéket, amelyek megrajzolásához a gitar_alap képen lévő segédpontok adnak segítséget! A gitár testét és fejét sötétszürke RGB(128, 128, 128) kódú színnel rajzolja meg! A húrokat világosszürke RGB(182, 182, 182) kódú színnel, a gitár testénél vékonyabb vonallal rajzolja meg!
  2. A négy diából álló prezentációban az alábbi beállításokat végezze el a leírás és a minta alapján:
    1. Munkáját a program alapértelmezett formátumának megfelelően gitar néven mentse!
    2. A diák háttereként állítsa be az elkészített gitar.png képet! Amennyiben a képet nem sikerült elkészítenie, akkor használja a gitarhelyett.png képet háttérként. A képet úgy állítsa be háttérként, hogy a dián a teljes gitár látszódjon!
    3. Az első dia kivételével mindegyik dián használjon Arial (Nimbus Sans) betűtípust 44, 30 és 24 pontos méretben!
    4. A diákon a szövegek színe legyen sötétszürke RGB(40, 40, 40) színű, és a rajz elemek színe pedig fekete!
  3. A diák szövegét a minta alapján gépelje be, vagy az UTF-8 kódolású gitarforras.txt fájlból másolja át!
  4. Az első dián a "Gitár" cím legyen a mintához hasonló tetszőleges talpas betűtípusú! A betűméretet úgy állítsa be, hogy a mintához hasonló méretű területet foglaljon el a cím! A címet tartalmazó szövegdobozt igazítsa úgy, hogy a dia bal felső sarkától vízszintesen és függőlegesen is 1 cm-re legyen!
  5. A második diát készítse el a mintának megfelelően!
  6. A harmadik dián készítsen kétszintű felsorolást! A dia jobb oldalára szúrja be az akusztikus.png állományt! A kép magasságát állítsa 14 cm-re az arányok megtartásával! A képhez rajzolja meg 3 pontos (0,1 cm) vastagságú vonallal a kapcsos zárójeleket a minta alapján! A kapcsos zárójelek mellé szövegdobozokban helyezze el a feliratokat! A feliratok a szövegdobozokban legyenek jobbra igazítottak és félkövér betűstílusúak! A szövegdobozok jobb széle legyen egy vonalban, illetve az egyes szövegdobozok függőlegesen a kapcsos zárójelhez legyenek igazítva a minta szerint!
  7. A negyedik dián a szövegek felsorolását készítse el a minta szerint! A dia jobb oldalára szúrja be és helyezze el egymásra az akusztikus.png, klasszikus.png, elektromos.png és elektro-akusztikus.png képeket! Az elektromos.png képet forgassa úgy, hogy a hosszabbik oldala függőlegesen álljon! Az akusztikus.png kép magasságát állítsa 14 cm-re az oldalarányok megtartásával! A többi kép méretét úgy állítsa be az arányok megtartásával, hogy azok egyforma magasak legyenek az akusztikus gitár képével!
  8. A negyedik dián készítsen animációt úgy, hogy a gitárok képei a nekik megfelelő szöveggel jelenjenek meg, azokhoz képest 0,2-0,5 másodperccel késleltetve! Majd a gitár képe az animáció után tűnjön el a következő kattintásra! A felsorolások kattintásra jelenjenek meg egyenként! Az animáció helyben megjelenő jellegű legyen!

Minta



3. Ittas vezetés

Az ittas vezetők évről évre sok személyi sérüléssel járó közúti balesetet okoznak. A rendőrség havi szinten közli megyékre lebontva az ilyen típusú balesetek számát. A 2011. és 2012. évi adatokat tartalmazza az ittas_2011.txt és az ittas_2012.txt tabulátorokkal tagolt, UTF-8 kódolású állomány. Feladata az adatok feldolgozása a következő leírás és a minta alapján.

A megoldás során vegye figyelembe a következőket:

  1. Töltse be külön munkalapokra az ittas_2011.txt és az ittas_2012.txt tabulátorokkal tagolt, UTF-8 kódolású szövegfájlt a táblázatkezelőbe az A1-es celláktól kezdődően! A 2011-es adatokat tartalmazó munkalapot nevezze át "2011"-re, a 2012-es adatokat tartalmazót pedig "2012"-re! Munkáját ittas_baleset néven mentse el a táblázatkezelő alapértelmezett formátumában!
  2. Mindkét munkalapon az N3:N22 tartomány celláiban összegezze az egyes megyékben az adott évben ittasan okozott balesetek számát!

    A következő feladatokat a 2012 munkalapon végezze el, ha a feladat szövege másképp nem kéri!
  3. A B24:M24 tartomány celláiban összegezze az adott havi ittasan okozott balesetek számát! Majd a B25:M25 tartomány celláiban határozza meg az adott hónapra vonatkozó átlagot is!
  4. A V3-as cellába számítsa ki a 2012-ben ittasan okozott balesetek számát!
  5. Az O3:O22 tartomány celláiban másolható képlet és függvény segítségével 3 tizedesjegyre kerekítve számítsa ki, hogy az országos értékhez képest a balesetek hány százaléka történik az adott megyében! Az értékeket a mintának megfelelően jelenítse meg!
  6. Az R3:R22 tartomány celláiban a mintának megfelelően jelenítse meg a 2011. és 2012. évi összesített adatok különbségét!
  7. Az S3:S22 tartomány celláiban számítsa ki a százalékos eltérést a 2011-es évhez viszonyítva! Az eredményt kerekítse függvény segítségével 3 tizedesjegyre, és a mintának megfelelően jelenítse meg!
  8. A V4-es és V5-ös cellákba számítsa ki, hogy hány megyében javult, illetve romlott az ittasan okozott balesetek száma 2011-hez képest 2012-ben!
  9. Magyarország megyéit hét régióba soroljuk. Az egyes régiók nevét és számát az U7:V13 tartomány tartalmazza. A Q oszlopban lévő számok mutatják meg, hogy melyik megye melyik régióba tartozik. Határozza meg másolható képlet segítségével a W7:W13 tartomány celláiban az egyes régiókban az ittasan okozott balesetek számát!
  10. Készítsen tortadiagramot a minta szerint a régiókban okozott balesetek száma alapján! Jelmagyarázatot ne tüntessen fel! A régiók nevei és a százalékos értékek jelenjenek meg a cikkekhez tartozóan! A diagram címe "Ittas vezetés miatti balesetek régiónként 2012" legyen! A diagramot a 2012 munkalapra helyezze el a 27. sor alá! A szélességet úgy állítsa be, hogy a 12 hónapot tartalmazó cellatartománynál ne legyen szélesebb!
  11. Formázza a táblázatot a minta és a következők szerint!
    1. Az első két sorban lévő oszlopfeliratokra, illetve az A24:A25 cellákra, valamint az összes számított mezőt tartalmazó cellákra félkövér betűstílust állítson be!
    2. Az első két sorban lévő oszlopfeliratokat, illetve a számértékeket tartalmazó cellákat igazítsa vízszintesen középre!
    3. Az A1:O1 tartomány celláit vonja össze!
    4. Az oszlopok szélességét állítsa be úgy, hogy a szövegek, illetve a számok ne legyenek takarásban!
    5. Az A1:O25 tartományt szegélyezze a minta szerint úgy, hogy a külső szegély legyen vastagabb!

Minta



4. Utasfelmérés

A budapesti utazási szokásokat rendszeresen vizsgálja a közlekedési vállalat. Az autóbuszjáratok terhelését és kihasználtságát utasszámlálással és úticél-felméréssel vizsgálják.

A felmérők a megállóba érkező (és ténylegesen utazni akaró) személyt, vagy együtt érkező személyeket (továbbiakban együtt utazó utasok) megkérdik utazásuk céljáról. A célt és kérdezés időpontját, valamint az együtt utazó utasok számát feljegyzik.

Az adatbázisban a 20E busz Keleti pályaudvartól Káposztásmegyerig közlekedő viszonylatának és az ott végzett felmérés adatainak egy része szerepel. Rendelkezésre állnak a 20E busz vonalán a megállók nevei, és a megállókban a felmérőbiztosok által rögzített adatok üzemkezdettől délig.

  1. Készítsen új adatbázist (felmeres néven! A mellékelt állományokat (utazas.txt, megallo.txt) importálja az adatbázisba a fájlnévvel azonos táblanéven! Az állományok tabulátorral tagolt, UTF-8 kódolású szövegfájlok, az első soruk a mezőneveket tartalmazza. A létrehozás során állítsa be a megfelelő típusokat és kulcsokat!

    Táblák:

    utazas (az, honnan, hova, mikor, letszam)
    az Az adatrögzítés azonosítója (számláló), ez a kulcs
    honnan A megálló neve, ahol az adatrögzítés történt (szöveg)
    hova Az együtt utazók által megadott célmegálló neve (szöveg)
    mikor Az adatrögzítés időpontja (idő)
    letszam A megállóba együtt érkező utazók száma (szám)
    megallo (nev, menetido)
    nev A megálló neve (szöveg), ez a kulcs
    menetido A busz menetideje az induló végállomástól a megállóig (idő)

    A következő feladatok megoldásánál a lekérdezéseket és a jelentést a zárójelben olvasható néven mentse! Ügyeljen arra, hogy a lekérdezésben pontosan a kívánt mezők szerepeljenek, felesleges mezőt ne jelenítsen meg!

  2. Készítsen lekérdezést, amely a "Vadgesztenye utca" megállóban várakozó megkérdezett utasok felmérési idejét, célállomását és az együtt utazók számát sorolja fel! (2vad)
  3. Lekérdezés segítségével határozza meg, hogy a legnagyobb létszámú csoport melyik megállóból hova szeretne utazni, mikor történt a kikérdezésük és hányan utaznak! (3csoport)
  4. Adja meg lekérdezés segítségével, hogy a "Chinoin utca" megállóban 7:00 és 8:00 óra között először megkérdezett utasok melyik megállóba kívántak utazni! (4koran)
  5. Adja meg lekérdezés segítségével azt a két megállót, amely között a legtöbb utas közlekedett a teljes felmérési időszakban! Az eredményben a két állomás neve és az utasok számának összege jelenjen meg! (5forgalmas)
  6. Készítsen lekérdezést, amely meghatározza, hogy a „Chinoin utca” megállótól a "Vadgesztenye utca" megállóig mennyi a menetidő! Az eredményt tetszőleges formátumban megjelenítheti. (6menet)
  7. Készítsen jelentést, amely kilistázza, hogy a "Vadgesztenye utca" megállóban óránként hány utast kérdeztek meg! A jelentés létrehozását lekérdezéssel vagy ideiglenes táblával készítse elő! A jelentés elkészítésekor a mintából a mezők sorrendjét, a címet és a mezőnevek megjelenítését vegye figyelembe! A jelentés formázásában a mintától eltérhet. (7idodb)