Holdfázisok

Készítsen rajzot a Hold fázisainak bemutatására a minta és a leírás alapján! Munkáját a program formátumának megfelelően holdfazisok néven mentse! A holdfázisok a holdkorong megvilágított részének alakjai, amelyek a Hold földkörüli keringése során figyelhetők meg a Földről. A mintán a holdpályán kívül rajzolt alakzatok mutatják, hogy a pálya azon helyén melyik holdfázis látható a Földről.

A feladat megoldásához szükség esetén (de nem kötelezően) az alábbi állományokat felhasználhatja: sarga.gif, sarlo.gif, felkor.gif!

Minta

  1. A rajz háttere sötétkék színű. (Ezt érdemes a többi elem megrajzolása után beállítani.) Az árnyékos rész fekete, a megvilágított rész a feliratokkal együtt sárga színű legyen!
  2. A fázisrajzok helyét nem kell szerkeszteni, de igyekezzen a mintának megfelelően elhelyezni az elemeket! A Hold pályáját ábrázoló fekete kör körülbelüli közepén helyezze el a Földet ábrázoló félig fekete, félig sárga kört, amely a Holdat ábrázoló köröknél kicsit nagyobb legyen!
  3. A pályát ábrázoló körön helyezze el egyenletesen a 8 darab egyforma félig sárga, félig fekete – a megvilágított Holdat jelölő – alakzatot!
  4. A minta szerint, a körön kívül sugár irányban, a Földről látható holdfázisokat kell elhelyezni. A görbe vonalak a fázisrajzokban körívvel készüljenek! A rajz gyorsabb elkészítéséhez használja ki az esetleges szimmetriákat!
  5. Készítse el a jobb oldali 8 darab, a napsugarakat jelölő sárga vonalakat, amelyek párhuzamosak és körülbelül egyenletes távolságban vannak egymástól!
  6. Helyezze el az ábra 6 feliratát, amely sárga színű legyen!

Elfeledett olimpiai érmek

Az olimpiai mozgalom nemes ügyéről mindenki tud, hiszen korábban négy-, az utóbbi években kétévente lázba hozza a világot. Egy-egy úszónak, ökölvívónak vagy csapatnak ezrek, milliók drukkolnak, de voltak olyan versenyszámok is, amelyek szereplőinek el sem kellett utazniuk a játékok helyszínére. A feladat ezekről a versenyzőkről szól. Készítse el a magyar eredményeket bemutató weblapot a leírás és a minta szerint!

A weblapon látható szöveget az UTF-8 kódolású magyar.txt állományban találja, a megoldáshoz szükséges képek pedig az arany.gif, ezust.gif, bronz.gif és a coubertin.jpeg állományok.

  1. Hozzon létre weboldalt elfeledett.html néven! A böngésző keretén megjelenő cím szövege "Elfeledett érmek" legyen! A weboldalon Arial (Nimbus Sans) típusú betűket használjon! A lap háttérszíne zöld, #AAFFAA kódú szín, szövege barna, #993300 kódú szín legyen!
  2. A lap tetejére szúrja be a magyar.txt állomány mintának megfelelő részét!
  3. Az első bekezdést formázza egyes szintű címsor stílussal, a többit állítsa sorkizártra!
  4. Készítsen linket a "Pierre de Coubertin" név első előfordulására, amellyel a laphoz a coubertin.jpeg képet kapcsolja!
  5. A szöveg alá középre szúrjon be egy 700 képpont szélességű, 3 sorból és 3 oszlopból álló táblázatot! A táblázatot szegély nélkül készítse, az egyes cellák távolságát 3 képpontra állítsa! A táblázat oszlopai legyenek azonos szélességűek!
  6. Az első sor középső cellájába szúrja be az arany.gif képet, a második sor két szélső cellájában helyezze el balra az ezust.gif, jobbra a bronz.gif képeket! A képeket igazítsa vízszintesen a cella közepére!
  7. Az érmek alatti szöveget helyezze el a minta szerint! A két bronzérmest a mintának megfelelően válassza el egymástól!
  8. A cellákba került évszámokat formázza hármas szintű címsor stílussal, a szöveg többi jellemzőjét a minta alapján állítsa be!

Minta